Basında ORD

Bu oyunun hakemi yok, ruhu var!

ilgili haber 

Frizbiyle oynan “ultimate”, ‘oyunun ruhu’ ismi verilen bir felsefeyi temel alıyor. Bu felsefeye göre anlaşmazlıkları taraflar kendi aralarında çözülüyor.

Siz de benim gibi frizbinin sadece plajda, piknikte oynanan bir oyun olduğunu zannediyorsanız fena halde yanılıyorsunuz. Yuvarlak, plastik bir oyuncağın havaya fırlatılmasından ibaret olduğunu sandığımız oyun aslında yurt dışında çok iyi bilinen bir spor dalı. Adı da ultimate. Henüz bir milli takımımız yok ama sekiz farklı takımda oynayan yaklaşık 200 Türk ultimate sporcusu var. Kadın oyuncu sayısının da oldukça fazla olduğu bu sporun ayrıntılarını dinlemek üzere Bostancı sahilinde buluşuyorum ultimate’çılarla. Ultimate’ı Türkiye’ye getiren Andrew Hochstedler, Oyunun Ruhu Derneği’nin başkanı Cem Gürses, Boğaziçi Üniversitesi takımının kaptanı Emre Can, Caddebostan takımı temsilcisi Tolga Açan ve Yeditepe Üniversitesi takımının kaptanı Ayşegül Açar sorularımı yanıtlıyorlar. Bu sporun en önemli özelliği bir felsefesinin olması. “Oyunun ruhu” ismi verilen bu felseye göre maçlarda hakem yok. Tolga Açan: “Futbolda maç bitince arkadaş oluruz denir ya, biz sahada da arkadaşız.”

Türkiye’nin genç sporu: Ultimate

ilgili haber

Ultimate Frizbi, ya da resmi adıyla sadece “Ultimate”. Takım oyuncuları arasında paslaşılan bir diskin (daha yaygın adıyla frizbi) rakip takımın sayı bölgesinde yakalanmaya çalışıldığı bu spor, kadın-erkek karışık beşer veya yedişer kişilik takımlarla 100 metreye 37 metrelik bir alanda oynanıyor. Hiçbir seviyesinde hakem içermeyen bu sporda tüm kararlar oyuncular tarafından veriliyor, dolayısıyla da “Oyunun Ruhu” oyunun en önemli parçası oluyor. Ultimate’ı diğer tüm sporlardan ayıran özelliği de “Ruhu” olsa gerek ki turnuvalarda sadece 1. gelen takıma ve en iyi “Ruha” sahip takım ödülü sunuluyor.
Sadece ABD’de 5 milyon, Avrupa’da ise milyonlarca lisanslı oyuncusu bulunan bu spor, Türkiye’de de 2007den beri oynanıyor. Ülkemizde Türk Kası, Caddebostan Olympics, Boğaziçi Ultimate, İTÜ Ultimate, Bilkent Goats, Uçan Disk ve kimi üniversitelerde kurulma aşamasında olan takımlarla temsil ediliyor. Bu oyunu oynamak için bir adet 175 gramlık disk ve spor kıyafetler yetiyor (saha sınırlarını belirleyecek konilerin bulunması da gerekebilir). Bu sporu araştırmak ve bir parçası olmak için:http://ultimateinturkey.blogspot.com/

Frisbees in Turkey fly for ‘ultimate’ competition

ilgili haber

ISTANBUL – Hürriyet Daily News | 12/5/2010 12:00:00 AM | ÇETİN CEM YILMAZ
For many people, throwing a Frisbee is nothing more than a fun game associated with beaches, sun, sand castles and bikinis. But not for everyone.
For many people, throwing a Frisbee is nothing more than a fun game associated with beaches, sun, sand castles and bikinis. But not for everyone.
A group of Turkish enthusiasts of Ultimate Frisbee, officially called, simply, “Ultimate,” are currently looking to develop the sport’s meager presence in the country. Türk Kası is one of very few local teams playing the sport, which is similar to American football and played by seven-a-side teams consisting of both men and women.
Literally meaning “Turkish muscle,” a mocking, slang term used to describe obesity, Türk Kası is the country’s first ever Ultimate team. However, it is not entirely Turkish: the team was formed by two Ultimate fans from the United States living in Istanbul. After Andrew Hochstedler and Sean Cox decided to form a team in 2007 Ultimate players started to gather and went on to form several clubs in Turkey.
“At first, foreigners formed the majority of the teams, but then Turkish players slowly gathered to form the core of the team,” said Tunca Caylant, a team member. “We still have many expats in the team and actually they are our main asset for improvement. We learn new game strategies, drills and throwing techniques from them.”
Türk Kası has participated in four tournaments abroad and organized several competitions in Turkey. About 60 people will compete at the 4th Hadımköy Playdrome Tournament on Saturday, however enthusiast Emrah Demir said enjoying the game is as valuable as winning the title in Ultimate.
“Every tournament has two winners: one is the title holder and the other is the ‘Most Spirited Team,’ awarded to the team that abides by the ‘Spirit of the Game’ the most,” explains Demir. “Fair play, gentlemanly conduct and being able to control yourself are all very important in Ultimate. There are no referees and no intentional fouls. I think this is one of the distinctive qualities of the Ultimate.”
There might not be many in Turkey, but considering the millions of licensed Ultimate players worldwide they are definitely not alone. But of course they have their problems here. There is no federation for the sport and the community is planning to form an association with other clubs, such as Caddebostan Olympics, Uçan Disk and the university teams, Bilkent Goats, Frizbi Teknik of Istanbul Technical University and Boğaziçi.
Finding a sponsor to organize tournaments and even finding a decent field to play on are among other problems experienced by the team, yet Türk Kası and other clubs are open to the sport’s enthusiasts.
“We play in mixed teams and are open to any participants. You need nothing more than a sports outfit, sports shoes and the disc,” says Caylant before jokingly adding, “At the end of the day we are running like crazy to catch a disc!”
For more information: www.ultimateturkiye.comhttp://ultimateinturkey.blogspot.com/.

Var mısın frizbi maçına!

ilgili haber

(Berfu Özbal – Kamera: Ali Mut,13.12.2011 23:59) 
Plajda veya piknikte oynanan frizbiyle maç yapmak aklınıza geldi mi hiç? Hem de kadın-erkek karışık, üstelik de hakemsiz oynanan bir maç

Yaklaşık 40 yıldır dünyada yaygın bir spor dalı olan frizbi 5 yıldır Türkiye’de de oynanıyor. “Ultimate Frisbee” adı verilen spor dalı dünyada kadın ve erkeklerin beraber oynadığı 2 branştan biri.

Yalnız ABD’de 4.9 milyon kişi bu sporu yaparken, Türkiye’de ortalama 150 kişi frizbi oynuyor. ABD’de neredeyse bütün üniversitelerin frizbi takımı bulunuyor. Londra’da 26 farklı takım bulunurken, Türkiyede turnuvalara katılabilecek düzeyde 6 takım bulunuyor;

ODTÜ, İTÜ, Bogaziçi Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Kulüp takımı olarak da Türk Kası ve Caddebostan Olimpik frizbi takımına sahip. Şu anda Yeditepe Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Yeni Asır Üniversitesi’nde takımlar kurulma aşamasında.
Türkiye’de henüz yeni bir spor dalı olduğu için antrenör bulunmuyor. Dünyanın diğer takımlarının, internet üzerinden yayınlanan çalışma tekniklerinden bilgi edinerek, oyuncular kendi aralarında çalışıyorlar. Uluslararası turnuvalarda ise takım kadrosundan seçilen 14 kişi maçlara çıkıyor.

Oyunun kuralları

Oyunda 2 temel mevki var. “Handler” ve “Cutter”. Handler oyun kurucu; oyunu okuyabilen, pas becerisi yüksek oyuncular oluyor. Cutter’ın hızlı koşabilmesi, ciddi bir kondüsyona sahip olması gerekiyor.
World Flying Disk Federation tarafından belirlenen oyunun temel kuralları; disk eldeyken yürünmez, koşulmaz ve sabit bir ayak üzerinde hareket edilir. 10 saniye içinde diskin elden çıkması gerekir. Çıkmazsa disk diğer takıma geçer. Temassız bir oyundur rakibe dokunulamaz. Çok yorucu olduğu için oyuncu değiştirme hakkı sınırsız.
Üç tip Ultimate Frisbee turnuva tipi var; çim saha, plaj ve kapalı saha. Turnuva türüne göre maçların süresi değişiyor.
ABD’de hakemli oynanan Ultimate Frisbee, Avrupa ve Türkiye’de hakemsiz oynanıyor. Faul durumlarında oyuncular faulü kendileri belirtiyor. Atış yaparken faul yapılırsa ve oyuncu faulü reddederse tekrar başa dönüyor ve oyun kaldığı yerden devam ediyor. Koşan oyuncuya faul yapılması durumunda o oyunca diski tutmuş sayılıyor ve oyuna devam ediliyor.

Centilmenlik ödüllendiriliyor

Ultimate Frisbee sporunu diğer sporlardan farklı kılan en önemli özelliği, en değerliği ödülün şampiyonluk ödülü olmaması. Turnuvayı kazanan takım şampiyonluk ödülünü alıyor. Her takıma maçtan önce dağıtılan formlarda diğer takımlara oyun bilgisi, centilmenlik düzeyi, saygılı davranma gibi klasmanlar altında takımlar birbirine puan veriyor. En yüksek puanı alan takım en önemli ödül olan “oyunun ruhu” ödülünü alıyor. Turnuva sonrası, turnuva organizatörü olan takım parti veriyor. Parti mekanını en son terk eden oyuncunun takımı ise parti ödülünü alıyor.
Ultimate Frisbee oyuncuları, sporda arkadaşlık ve dostluğun her zaman ön planda olduğunu, bu nedenler her turnuvanın festival havasında geçtiğini belirtiyor. Hedeflerinin sporu yaygınlaştırmak ve önümüzdeki yıl üniversite sporlarına dahil edilmek olduğunu söylüyor.

Leave a Reply