Ultimate Frizbi Hakkında

Ultimate Nedir?

Ultimate, çapı 27 cm ve ağırlığı 175 g olan bir diskle yapılan bir takım sporudur. Dünya standartlarında bir ultimate sahasının uzunluğu 100 m, genişliği 37 m’dir (yarı futbol sahası). Amerikan futbolu sahasına benzer bir sahada oynanır ve sahanın iki ucunda sayı bölgeleri bulunur.

Bu sahada 7’ye 7 maçlar yapılır, yedek oyuncu sayısında bir sınırlama yoktur. Takımlar erkek, kadın ve kadın / erkek karışık şekilde oluşabilir. Türkiye’de bu spor, kadın / erkek karışık takımlarla oynanmaktadır.

Ultimate hakemsiz bir oyundur. Oyuncular birbirlerine ve baştan kabul edilmiş oyun kurallarına sadık kalırlar. Anlaşmazlık hallerinde disk bir önceki konumuna geri gönderilir ve oyun yeniden başlar. Bu OYUNUN RUHU’nun bir parçasıdır.

Oyunun Ruhu (Spirit of the Game) sporun en önemli felsefesidir. Tamamen oyuncular arasındaki iyi niyete bağlı olarak, oyunun amatör ruhunun kaybolmaması ve oyundan alınan eğlencenin maksimum düzeyde kalması oyuncuların öncelikli amacıdır. Ultimate sporunun teknikleri ve kuralları çok kısa bir sürede öğrenilebilir. Dolayısıyla tecrübesiz olmak, oynamak için bir engel değildir. Her yaştan sporcu aynı sahada disk atabilir.

Oyun nasıl oynanır:

Takım oyuncuları kendi sayı bölgelerinde yan yana dizilirler. Bir takım başlangıç atışı yapar ve diski, rakip takımın bulunduğu sahanın diğer ucuna atar. Oyun diskin düştüğü yerden başlar.

Hücum eden takımın amacı, diski yere düşürmeden paslaşarak ilerleyip rakip sayı bölgesinde diski havada tutmaktır. Savunma yapan takımın amacı ise araya girip diski kapmak veya diskin yere düşmesini sağlamaktır.

Diski tutan oyuncu diskle birlikte hareket edemez. Pas vermek zorundadır. Ultimate temassız bir oyundur ve rakibe yapılan müdahaleler faul olarak değerlendirilir.